Sztuka konsumpcyjna. Aktywna rola kobiety

Kontrowersyjna. Niezrozumiana. Dwuznaczna. Te słowa najtrafniej charakteryzują cykl fotografii Natalii Lach-Lachowicz ( Natalia LL ), z 1972 roku. Jest to jednocześnie najbardziej popularna praca polskiej artystki, dzięki której na stałe wpisała się na karty nie tylko rodzimej, ale światowej historii sztuki.

Opis dzieła

Sztuka konsumpcyjna to cykl fotografii, ukazujących twarze blond modelek, które niemal w erotyczny sposób zjadają różne produkty, takie jak kisiel, czy parówki, ale seria zdjęć z bananem przyniosła artystce największy rozgłos. Prace ukazują aktywną rolę kobiety, poprzez przełamanie stereotypów i niemalże prowokacyjne sprowadzenie podstawowej czynności życiowej do erotycznej konsumpcji.

Ukryty przekaz

Znawcy tematu dostrzegają w dziele drugie dno. Ukryty przekaz. Fotografie powstały w latach siedemdziesiątych w PRL-u, kiedy to konsumpcjonizm był bardzo ograniczony. Półki świeciły pustkami, ale ludzie pragnęli więcej. Być może jest to więc kpina z ówczesnej rzeczywistości i manifestacja radości życia.